Eastern Metropolitan Region
Liberal Victoria













The Hon Richard Dalla-Riva MLC

State Member for Eastern Metropolitan Region

Suite 10
477 Burwood Highway
Telephone: (03) 9803 0592
Fax:(03) 9803 0586
Melway Ref: 62 F7
Follow Richard at


Richard was born in Orbost, Victoria, in 1963.
Educated at Beechworth Primary School and, on finishing Year 12 at Macleod High School, commenced his career as a Police Constable at a variety of locations. Richard was promoted to the rank of Senior Police Detective where he worked with the Fraud Squad, Asset Recovery Squad, Major Fraud Group and the National Crime Authority.
Between 1995 and 2002, Richard was:
  • Manager at Woolworths Limited
  • General Manager for a national food manufacturer
  • Group Manager for a large disability service
  • State Regional Manager for a US multi-national company
Richard has a Master of Business Administration (MBA).

Liberal Party positions have included:
  • Chairman, East Yarra Province Electorate Council
  • Policy Assembly Delegate, elected via State Council
  • Member, Central Branch Development Committee
  • Member, Italian Liberals' Association

Some of Richard's memberships and interests include:
  • Melbourne Cricket Club
  • Former Vice President - Kindergarten Parents' Victoria Inc
  • Liberal Party of Australia (Victorian Division)
  • Enterprise 500 Victoria
  • Deakin 200 Club
  • Veneto Club Melbourne

Elected in November 2002, Richard was appointed Liberal Spokesperson for Corrections and then given the additional portfolio of Scrutiny of Government. From December 2005, Richard has held various Shadow Ministerial roles, including Manufacturing and Export, Community Development, Innovation, Scrutiny of Government, Freedom of Information, Industry & State Development and Major Projects.  From December 2010 until March 2013, Richard was Minister for Employment & Industrial Relations and Minister for Manufacturing, Exports and Trade.
Richard was Team Leader for the Eastern Metropolitan Region in 2006 and 2010.
Richard was a member of the Public Accounts and Estimates Committee and Deputy Chair of the Legislative Council Standing Orders Committee.

Richard was also the Liberal Party's representative on the Victorian Health Promotion Foundation (VicHealth) for the period 24 September 2007 - 23 September 2010, a statutory authority with an independent chair and board of governance with vast experience in health, sport, the arts, research and communication, working in partnership with organisations, communities and individuals to promote good health and prevent ill-health.

Richard was Chair of the Scrutiny of Acts and Regulations Committee from March 2013 to November 2014 and was elected Deputy Chair in February 2015.
Richard was Chair of the Standing Committee on Environment and Planning – Legislation Committee from April 2013 to November 2014, and was elected a Committee Member in February 2015.
23 August, 2015
Authorised by Richard Dalla-Riva MLC, Suite 10, 477 Burwood Highway, Vermont South Vic 3133
Disclaimer. Whilst every precaution has been taken in the preparation of this website the publisher assumes no responsibility for errors and omissions. Neither is any liability assumed for damage resulting from the use of the information contained within this website.
Website by CatLink.net back to top